Jak zvládnout home office s dítětem (a nezbláznit se u toho)?

Sylvie Pokorná
May 13, 2020

Další pondělní ráno. Dnes to není budík, ale moje tříletá dcera, která mě budí už v 5 hodin. Obvykle v tolik vstáváme, ale i dnes zůstává školka zavřená, takže si můžeme chvíli přispat. S dcerou to ale není tak snadné. Chce se dívat na pohádky, a tak (leč nedobrovolně) vstávám a s přimhouřenýma očima vařím čaj, kávu a chystám snídani.  

Manžel pracuje jako lékař a já pracuji jako postprodukční u marketingové agentury. Od té doby, co vláda uzavřela školky, jsem vděčná za to, že mi umožňují pracovat z domova a přitom se věnovat Anetce kdy potřebuji. Přizpůsobit svůj každodenní režim práci i péči o dítě by pro mne bez hlídání bylo nemožné. Proto je home office (nejen pro mě) velkou výhodou – mohu si program v průběhu dne upravovat podle toho, jak sama potřebuji. V aplikaci ApuTime mám vždy jasně určené, na čem mám pracovat nejdříve, aby se nestalo, že moje nedokončená práce brzdí další kolegy, kteří jsou na mém výkonu závislí.

Práci tedy začínám kolem sedmé hodiny ráno. V ApuTime si vybírám první úkol, který mám udělat – Protřídit fotografie z březnové konference. Pouštím se tedy do práce a zapíná se časomíra mého prvního dnešního úkolu. Dokončit jej mi mělo zabrat přibližně 95 minut. Ranní káva mě asi dostatečně nakopla, a tak mám zvládnuto už za hodinu. Vypadá to, že toho dnes stihnu udělat dost. Kontroluji Anetku, která se pořád dívá na pohádku a vrhám se energicky na další úkol na seznamu – Úprava fotografií. Další hodina utekla jako voda a dcera už si žádá mou pozornost. Chápu, je čas svačinky. Ještě ale nemám dokončeno, a tak mi nezbývá nic jiného, než úkol odložit na později. S elánem se vydávám do kuchyně a připravuji jahody se smetanou – ty má Anetka nejradši. V televizi pouštím další díl Lvího krále a jsem připravena se zase vrhnout na pracovní povinnosti. Pokračuji v nedodělaném úkolu a upravuji zbytek fotek. Fotky jsou, zatímco mi ručičky na hodinách nekompromisně ukazují, že už je 11. Je na čase uvařit oběd, nastavuji si do aplikace svůj vlastní program, takže mezi 11-13 hodinou mě v práci nebude nikdo rušit. Šéf ví, že se starám o dítě, proto je v tomto případě zcela ohleduplný.

Po obědě Anetku uložím do postele. Obvykle vydrží spát i 2 hodiny, což je pro mě jednoznačná příležitost se opět pustit do práce. Tentokráte mám v rozvrhu editaci promo videa pro klienta z oblasti bankovnictví. 

Jsou tři hodiny odpoledne, Anetka se probouzí a manžel přichází z práce domů. Využijeme toho, že je slunečné počasí a vyrážíme na krátkou procházku. K práci si dostanu zase až večer. Pro tvorbu videí mi ale práce večer vyhovuje. Mám na to totiž klid a především jsem více kreativní.

Pracovat z domova a zároveň se starat o své dítě naplno je pro matku opravdu náročná úloha. Díky home office a ApuTime mám možnost si svůj harmonogram práce přizpůsobit potřebám dítěte a zároveň nepotřebuji pravidelně o svém postupu práce informovat svého nadřízeného. On sám se totiž může podívat na můj postup práce, jak dlouho a na čem jsem pracovala, a kdy jsem řešila své osobní záležitosti. Já odvedu svou práci, kdy se mi to nejlépe hodí a můj šéf má jistotu, že jsem svou práci skutečně odvedla. Oba můžeme být klidnější a produktivnější.


Related Posts